Pasywny czy energooszczędny?

Który typ domu wybrać?

Wizja płacenia niskich rachunków za ogrzewanie kusi, ale zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto dogłębnie przeanalizować z czym wiąże się podjęcie danego wyboru. Warto podkreślić, że różnice między domem oba typami budynków są znaczące.

Dom pasywny czy energooszczędny? Projekty domów mających niskie zużycie energii są coraz bardziej popularne. Jednak różnica między poszczególnymi rozwiązaniami jest znaczna. Aby ogrzać dom uznawany za tani w eksploatacji możemy potrzebować 70, albo jedynie 15 mkh na rok. Domy posiadające zapotrzebowanie na pierwszym progu – 70 mkh na rok nazywamy energooszczędnymi, natomiast te które wymagają jedynie 15 mhk na rok są znane w branży jako domy pasywne.

dom pasywny czy energooszczędny

Średnie zużywanie energii

Zużycie energii zawartej w paliwie (nazywanej energia pierwotną) w domu energooszczędnym wynosi coś koło 250 kWh na metr kwadratowy na rok, a w przypadku domu pasywnego nie może przekroczyć 120 kWh. Każdy inwestor zanim podejmie się budowy musi porównać nie tylko oszczędności płynące z danych rozwiązać, ale także wymaganie które trzeba spełnić, aby dany dom wybudować.

Współczynnik A/V

Choć projekty domów energooszczędnych i pasywnych powinny odpowiada c tym samym zasadom ogólnym, to jednak należy pamiętać, że w przypadku tych pierwszych architekci mogą sobie bardziej pozwolić na dowolność. Gdyż domy pasywne najlepiej aby były zbudowane na rzucie prostokąta i posiadały jednospadowy, albo dwuspadowy dach. Najważniejszy dla energooszczędności jest jednak jak najmniejszy współczynnik A/V oznaczający stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu.

dom na skraju lasu

Rozmieszczenie ma znaczenie

W obu rodzajach domów największe przeszklenia powinny znajdować się po stronie południowej, tak aby mogły pozyskiwać jak najwięcej energii cieplnej. Natomiast po stronie północnej przeszkleń powinno być możliwie jak najmniej, aby ciepło nie uciekało. Również układ powiem szczeń powinien być podobny, tak aby od strony nasłonecznionej znajdowały się pomieszczenia codziennego użytku, natomiast pomieszczenia gospodarcze powinno się umieszczać od strony północnej, aby tworzyły strefę buforową w utrzymywaniu ciepła. Niezależnie od tego, czy wybierzemy dom pasywny czy energooszczędny, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie.