Ergonomia w kuchni

Podziel odpowiednio pomieszczenie

ergonomia w kuchni

Gdy urządzasz kuchnię pamiętaj o podstawowych zasadach jakimi rządzi się ergonomia w kuchni. Niezmiennie jaki styl przyjmie twoja kuchnia, powinieneś brać pod uwagę odpowiednią optymalizację w poruszaniu się po kuchni.

W niemal każdej kuchni powinieneś móc wyodrębnić kilka podstawowych stref:

Spiżarnia

Może to być osobna spiżarnia w osobnym pomieszczeniu, albo też miejsce, gdzie znajdzie się miejsce na szafki, szafy, zamrażarkę i lodówkę, najlepiej tuż przy wejściu do kuchni.

Zmywania i wstępnego przygotowania

Miejsce w którym musi być zlew, zmywarka, oraz kosze na odpadki. W przypadku posiadania dużej kuchni parto pomyśleć, czy nie wygospodarować odrębnego pomieszczenia, albo też wnęki.

Przygotowania potraw

Odpowiednie miejsce z blatami, wraz ze stołem. Również w tej części może przydać się niewielki zlew.

Gotowania

Tutaj musi się znaleźć kuchenka, piekarniki, grill i pozostałe urządzenia służące do obróbki termicznej potraw.

salon
kuchnia

Podstawowa zasada brzmi, że strefy powinny zostać rozlokowane tak, abyś swobodnie i bez problemów przechodził od jednego etapu robienia posiłku do drugiego. Oczywiście w rzeczywistości jest to niemal niemożliwe do wykonania, gdyż zwykle poszczególne strefy nakładają nam się na siebie. Jednak najważniejsze jest to, aby w kuchni czuć się jak ryba, a tutaj pomocna okazuje się świadomość, jakimi prawami rządzi się ergonomia w kuchni.