Poznaj energooszczędny dom

Co warto wiedzieć

Wybierając projekt wymarzonego domu warto zwrócić uwagę na koszty jego eksploatacji. Głównie chodzi tu o ogrzewanie. Można również zdecydować się na budowę domu energooszczędnego, który w teorii jest domem tanim w eksploatacji. Na co więc powinno zwrócić się uwagę, aby rzeczywiście tak było?

Najważniejszym aspektem w energooszczędności są straty ciepła, które powodują zwiększenie zużycia energii. Straty ciepła wynikają głównie z przenikania przez przegrody zewnętrzne (ściany, okna, dach, podłoga) a także przez nieszczelności oraz podgrzewanie powietrza z pomocą wentylacji.

energooszczędny dom
po czym poznać dom energooszczędny

Wielkość domu

Jedną z ważniejszych kwestii jest wielkość domu. Tutaj zasada jest prosta im mniejszy dom tym mniejsze straty ciepła. Dlatego też gdy nie chcemy wydawać dużych kwot na ogrzewanie domu, to nie ma sensu budować olbrzymiego domu drogiego w utrzymaniu.

Powierzchnia przegród zewnętrznych zależy nie tylko od wielkości domu, ale także od jego kształtu. Zwarta bryła ułatwia energooszczędność. Warto również sprawdzać stosunek powierzchni przegród do jego kubatury.

Kilka istotnych informacji

Najlepiej aby energooszczędny dom był wybudowany na planie prostokąta z dachem dwuspadowym, albo jeszcze lepiej – jednospadowym, bez wykuszy i lukarn. Ponieważ do największych strat dochodzi w narożnikach i przy załamaniach przegród. Więc im więcej ich zniwelujemy, tym lepiej. Ponadto dom o prostej bryle jest po prostu tańszy w budowie, a podwykonawcy będą mieli mniej okazji, aby coś zepsuć przy pracach wykończeniowych.

Warto również pamiętać o tym, że w polskich warunkach zyski z ciepła od nasłonecznienia od strony południowej potrafią być na tyle duże, aby przewyższać pozostałe straty ciepła wynikające z większej powierzchni przegród. Stąd też nie każdy energooszczędny dom posiada klockowatą bryłę.